Підпишись та читай
найцікавіші
статті першим!

Повість временних літ читати подвиг отрока киянина. Урок "Давньоруська література. Літопис "повість временних літ" як літературний пам'ятник. "Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи претича". риси російських літописів". Поняття та терміни

Розділи: Література

Навіщо ми звертаємось до літератури далекого минулого? Що вона дає сучасному читачеві?
Насамперед, звісно, ​​культурна людина має знати свою історію. Знайомство з історією вчить людину цінувати те, що створив народ. Бачачи, якою працею, боротьбою та подвигами будували багато поколінь будівлю нашої культури, ми знаходимо «самостояння» людини» (А. С. Пушкін), усвідомлюємо себе ланкою в ланцюзі поколінь.
А що читає літописі?
Читаючи літопис, ми чуємо живий голос далеких предків. Твори минулого як би руйнують перепони між епохами.
Спробуємо і ми відчути причетність до історії. Але сприйняти мистецтво давнини не просто, адже давня літературадуже своєрідна.
Літописання на Русі розпочалося у XI столітті. Першим літописцем був києво-печерський чернець Никон, якого називали Великим. Життя його було сповнене бурхливих подій, він активно включався в політичну боротьбу проти тих київських князів, які свої інтереси ставили вище за загальноросійських, двічі був змушений тікати до Тьмутаракані. Наприкінці життя він став ігуменом Києво-Печерського монастиря. Тоді, мабуть, він і склав літопис. Вчені називають датою її створення 1073.
Працю його продовжили інші, а першої чверті XII століття чернець Києво-Печерського монастиря Нестор, доповнивши її новими відомостями, дав літопису назву - «Повість временних літ». Це один із найчудовіших творів давньоруської літератури. До нас дійшла ця «Повість…», переписана та частково перероблена ченцем сусіднього Видубецького монастиря Сильвестром. Тож цей твір – плід творчості кількох поколінь літописців.

Програма:За ред. Г. І. Біленького (Підручник - хрестоматія для 6 класів. "Література. Початковий курс" за ред. М. А. Сніжневської).

Мета уроку:Визначити значення "Повісті минулих літ"

Завдання уроку:

  • навчальні:
  • дати учням уявлення про давньоруські літописи;
  • відпрацьовувати вміння переказувати текст;
  • навчити промовистого читання.
  • розвиваючі
  • розвиток умінь зіставлення текстів;
  • розвиток критичної думки учнів;
  • розвиток творчих здібностей.
  • які виховують:
  • з прикладу літописів показати патріотизм російського народу, такі його духовні якості, як: самовідданість, внутрішня доброта.

Метод навчання:евристична, проблемна ситуація.

Прийоми навчання:

Тип уроку:урок закріплення із поглибленим аналізом тексту.

Вигляд уроку:комбінований урок.

Попередня робота:на минулому уроці як домашнього завданнябуло поставлено: 1) перечитати "Повість временних літ"; 2) зробити ілюстрацію до вибраного епізоду.

Обладнання:дошка із записами; виставка ілюстрацій до оповідання; презентації.

ХІД УРОКУ

I.Вступне слово вчителя

Хлопці, протягом кількох уроків літератури ми з вами вивчали тему: "Повість временних літ як літературна пам'яткаСьогодні ми з вами спробуємо довести, що цей твір є одночасно і пам'яткою історичною, і пам'яткою літературною.

ІІ. Фронтальна бесіда із класом

Вчитель:Що таке повість?

Відповідь:Загальноросійське літописне склепіння, складене в Києві в другому десятилітті 12 століття і покладене в основу більшості літописних склепінь, що дійшли до нашого часу. Як окрема самостійна пам'ятка, повість не збереглася.

Вчитель:Скільки та які копії існують нині?

Відповідь:Нині є кілька копій. З них найпрекрасніші дві: рукописний пергаментний збірник 1337 - зберігається в Державній публічній бібліотеці імені М. Є. Салтикова - Щедріна (Лаврентьєвскій літопис) і рукописний збірник початку XV - зберігається в бібліотеці АНРФ (Іпатіївський літопис).

Вчитель:Чому ці копії називаються?

Відповідь:Лаврентьевская літопис названо на ім'я її літописця - ченця Лаврентія, який переписав її для Суздальського Великого князя Дмитра Костянтиновича в 1337 року. Ці відомості ми дізнаємося із запису Лаврентія в кінці переписаного ним рукопису. Лаврентіївський літопис - це збірка, до складу якої увійшли два твори: сама "Повість временних літ", і так звана "Суздальський літопис", доведена до 1305 року.
Іпатіївський літопис названий за колишньому місцюзберігання - Іпатіївському монастирю у Костромі. Це теж збірка, до складу якої входить кілька літописів, у тому числі "Повість временних літ". У даному документіоповідання доводиться до 1202 року.

Відповідь:У списках деяких літописних склепінь упорядникам повісті названо ченця Києво-Печерського монастиря Нестор, який жив на початку XII століття.

Вчитель:Що є джерелом повісті?

Відповідь:Тому що літопис не є єдиним твором, а літописним склепінням, джерелами для неї послужили: Києво-Печерський звід кінця XI століття, російсько-візантійські Договори X століття, "Сказання про грамоту Словенську", надання про східно-слов'янські племена, про Кия, про помсту Ольги древлянам, усні оповідання ченців Києво-Печерського та інші.

Вчитель:У чому особливість повісті та заслуга Нестора?

Відповідь:У тому, що Нестор був першим давньоруським історіографом, який пов'язав історію Русі з історією східноєвропейських та слов'янських народів. Крім того, особливістю повісті є її прихильність до всесвітньої історії.

ІІІ. Робота з ілюстраціями

А тепер давайте подивимося на репродукцію картини В. М. Васнєцова "Нестор літописець".
Нестор, як ми вже сказали, мешкав у Києво-Печерському монастирі. Він працював у своїй келії - вдень при світлі сонця, вночі при світлі свічки. Горіла лампада біля ікони. Літописець писав на аркушах, зроблених із телячої шкіри. Такий матеріал був дуже дорогим та називався пергаментом. Зараз ми пишемо ручками, а на картині Васнєцова літописець пише гусячим пером, вмочуючи його в чорнило. Нестор одягнений у чернечий одяг. У нього сиве волоссята біла борода. Він акуратно перевертає вже списану сторінку книги. Ззаду на столику лежить товста велика книга, застебнута на замок. З вікна видно фортечні стіни з вежею та церкву на пагорбі. Будівлі та келії на картині Васнецова зображені правдоподібно.
- Яке враження справляє на вас ця ілюстрація?
- А що хотіла ваша однокласниця передати ось цими малюнками?

IV. "Сказання про князя Олега". Інсценування

Вчитель:Про кого ви дізналися з повісті?
Відповідь:Про князя Ігоря, про княгиню Ольгу, Олега і Святослава, Бориса і Гліба.

Вчитель:Що ви пам'ятаєте про Олега?
Відповідь:Князь Олег із легкістю, звичайною для казкового героя, долає всі перешкоди на своєму шляху: він без бою бере Смоленськ та Любеч, хитрістю долає Києвом; не зустрічаючи жодного опору, перемагає древлян, сіверян і радимичів; йде походом на Царгород. Він залякує греків хитрістю: до човнів наказує приробити колеса і так, на колесах, в'їжджає до Царгорода. Олег мудрий і віщий, не п'є вина, отруєного греками. Вмирає він, як і інші казкові герої, несподівано, смертю, передбаченою віщим віщуном, - від укусу змії.

Вчитель:В основу якого твору лягла ця легенда?
Відповідь:А. С. Пушкін "Пісня про віщого Олега".

Вчитель:Які події балади у літописі не описані? Які події поет домислив, уявив?
Відповідь:Зустріч Олега з чарівником, питання Олега, пророцтво чарівника. У літописі розкривається лише вигляд Олега, кохаючого коня, коханого дружинниками, слугами. Про чарівника нічого не сказано, лише коротко згадується його пророцтво.

Вчитель:А зараз ваші однокласники покажуть інсценування цієї легенди.
Вчитель:Чи вдалося дівчинкам передати ставлення Олега до свого коня?
Вчитель:Чому вчить нас ця легенда?

Відповідь:Не можна зраджувати друзів.

V. Фронтальна розмова із класом

Вчитель:Давайте тепер звернемося до назви Повісті: "Це повісті тимчасових летів, звідки їсти пішла Руська земля, хто в Києві почала перші княжити, і звідки Руська земля стала їсти".

Читання напам'ять уривка "Розселення слов'ян".

Вчитель:Що ми дізнаємось із цього уривка?
Відповідь:Тут розповідається про розподіл землі після біблійного потопу між синами Ноя.

Вчитель:Які питання ставить собі літописець?
Відповідь:Як виникла Руська земля?

Вчитель:Яке значення має слово "земля"?
Відповідь:Територія, народ, держава.

Вчитель:Які питання ставить літописець повісті у її назві?
Відповідь:Який князь почав першим княжити у Києві та кого вважати засновником династії? Як склалося, сформувалося Російське держава, сучасне літописцям?

Вчитель: Висновок:" Повість це історія князів, а історія держави, історія російської землі. Тому, хоч би була велика роль окремої людини, князя, він цікавить літописця не сам собою, лише як учасник історії держави, історії російської землі " . Основна думка повісті – любов до батьківщини. Лейтмотив "Не губіть землю батьків своїх і дідів" постійно звучить у Повісті.

VI. Робота з текстом: "Подвиг отрока-киянина та хитрість воєводи Претича"

Вчитель:У Повість включені народні перекази, героями яких є не князі, а прості російські люди, які своєю особистою ініціативою звільняють рідну землю від ворогів. Прикладом такого переказу може бути "Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича".
- Коли відбуваються описувані події?
- Хто княжив у Києві?
- Що ви знаєте про князювання Святослава?
- Хто такі печеніги? Чому вони напали на Київ? (Об'єднання тюркських та інших племен у заволзьких степах уVIII - IXповіках. Кочівники-скотарі часто робили набіги на Русь. В 1036 вони були розбиті великим київським князем Ярославом Мудрим).
- Як ви розумієте слово "хлопець"? (Отрок (старий) - хлопчик-підліток у віці між дитиною та юнаком.)
- Як вчинив отрок, щоб урятувати місто?
- Що загрожувало хлопцеві, якби вороги здогадалися, що він киянин, а не печеніг?
- У чому була хитрість воєводи Претича?
– З якими словами звернулися мешканці міста до Святослава?
- Яке становище займають герої прочитаного вами літописного оповідання? (Герої прочитаного літописного оповідання здебільшого займають у суспільстві високе становище: Претич - воєвода, він укладає мир із печенізьким князем; Святослав - російський князь, княгиня Ольга - його мати. Не займає високого становища лише юнак, але його можна по справедливості назвати видатним. сміливцем.)
- Як ви розумієте слова Д. С. Лихачова: "Ми маємо бути вдячними синами нашої великої матері - Стародавню Русь"? (Тому що наші предки у важкій боротьбі із загарбниками відстояли незалежність нашої землі, подаючи нам приклад внутрішньої сили та душевної стійкості. Це може виражатися у дбайливому ставленні до пам'яток російської старовини, у вдумливому та уважному вивченні історії та у турботі про красу та процвітання нашої сучасної Росії. Наша країна – це наша спадщина, і ми маємо дбати про неї і потім передати нашим дітям).
- Чи може розповідь про отрока - киянина "служити сучасності" "? (Так, являючи приклад мужності та самовідданості заради порятунку рідної землі).
- А в яких ще переказах з повісті йдеться про простих російських людей, які чинили подвиги? ("Сказання про Кожем'яка", "Сказання про білгородський кисель").

VII. Висновок з уроку

Вчитель:Чи цікава "Повість временних літ" сучасному читачеві?
Давайте звернемося до слів Д. С. Лихачова: "Давня російська література наповнює нас гордістю за наших далеких попередників, вчить нас з повагою ставитися до їхньої праці, боротьби, до їхніх турбот про благо батьківщини".
Чи згодні ви з цим висловом? (Цікаві, тому що з них ми дізнаємося про історію нашої країни. Знання минулого дає людям відчути характер свого народу).

VIII. Домашнє завдання.

Читання з вільного вибору.

IX. Підбиття підсумків

Вчитель називає оцінки за урок, називаючи «+» та «-» відповідальних. Ставить оцінки у щоденник.

Влітку 6476 (968). Прийшли вперше печеніги на Руську землю, а Святослав був тоді у Переяславці, і замкнулася Ольга зі своїми онуками Ярополком, Олегом та Володимиром у місті Києві. І осадили печеніги місто великою силою: було їх безліч навколо міста, і не можна було ні вийти з міста, ні вести послати, і знемогли люди від голоду та спраги. І зібралися люди того боку Дніпра в човнах і стояли на тому березі, і не можна було ні тим пробратися до Києва, ні цим із міста до них. І стали тужити люди в місті і сказали: "Чи нема кого, хто зміг би перебратися на той бік і сказати їм: якщо не підступите вранці до міста, здамося печенігам". І сказав один юнак: Я проберуся, і відповіли йому: Іди. Він же вийшов із міста, тримаючи вуздечку, і побіг через стоянку печенігів, питаючи їх: "Чи не бачив хто коня?" Бо він знав по-печенізькому, і його брали за свого. І коли він наблизився до річки, то, скинувши одяг, кинувся до Дніпра і поплив. Побачивши це, печеніги кинулися за ним, стріляли в нього, але не змогли нічого зробити. На тому березі помітили це, під'їхали до нього в турі, взяли його в туру і привезли до дружини. І сказав їм юнак: "Якщо не підійдете завтра до міста, то люди здадуться печенігам". Воєвода ж їх, на ім'я Претич, сказав на це: "Підемо завтра в човнах і, захопивши княгиню та княжичів, помчимо на цей берег. Якщо ж не зробимо цього, то загубить нас Святослав". І наступного ранку, близько до світанку, сіли в тури голосно засурмили, а люди в місті закричали. Печенігам же здалося, що прийшов сам князь, і побігли від міста врозтіч. І вийшла Ольга з онуками та людьми до човнів. Печенізький князь, побачивши це, повернувся один і звернувся до воєводи Претича: Хто це прийшов? А той відповів йому: "Люди тієї сторони (Дніпра)". Печенізький князь знову спитав: "А ти не князь чи вже?" Претич відповів: "Я чоловік його, прийшов з передовим загоном, а за мною йде військо з самим князем: незліченна їх безліч". Так сказав він, щоб їх налякати. Князь же печенізький сказав Претичу: "Будь мені другом". Той відповів: "Так і зроблю". І подали вони один одному руки, і дав печенізький князь Претичу коня, шаблю та стріли. Той же дав йому кольчугу, щит та меч. І відступили печеніги від міста, і не можна було вивести коня напоїти: стояли печеніги на Либеді. І послали кияни до Святослава зі словами: "Ти, князю, шукаєш чужої землі і про неї дбаєш, а свою покинув, а нас мало не взяли печеніги і матір твою та дітей твоїх. Якщо не прийдеш і не захистиш нас, то візьмуть- таки нас. Невже не шкода тобі своєї отчини, старої матері, дітей своїх?" Почувши це, Святослав із дружиною швидко сів на коней і повернувся до Києва; І прогнав печенігів у поле, і настав світ.


  • неквапливість
  • урочистість
  • емоційність
  • трагічність
  • співчутливість

  • Молитва
  • Притча
  • Житіє
  • Повчання
  • Повість
  • Легенда
  • Слово
  • Ходіння
  • Літопис
  • Сказання
  • Настанова

Виникнення давньоруської літератури

Літопис- Історико-оповідальні твори 11-17 ст., зміст яких велося за роками. тобто. про роки .

Розповідь про події кожного року, у літописах зазвичай починалася словами: "у літо..." - звідси назва - літопис.Літописцями, як правило, були ченці.


Тематика літописів:

  • російська історія;
  • виникнення Русі;
  • боротьба із зовнішніми ворогами;
  • боротьба князів за престол.


червоний рядок

  • Давньоруські літописи написані суцільним текстомБез пропусків.
  • Яскраво оформлялася перша літера - її малювали червоною фарбою. Звідси походить вислів «з червоного рядка».


«Звідки їсти пішла земля Руська…».

  • Так звучать перші рядки«Повісті минулих літ».
  • Розповідаючи про життя та діяння князів, Нестор -монах писав «Повість…» скрізь висловлює думку про необхідності миру.
  • Любов до Батьківщини- основна думка повісті. Головна думка: " Не занапастите землю батьків своїх і дідів » постійно звучить у «Повісті...».



З історії.

  • У літо 6476 (968). Прийшли вперше печеніги на Руську землю, а Святослав був тоді у Переяславці, і замкнулася Ольга зі своїми онуками Ярополком, Олегом та Володимиром у місті Києві. І осадили печеніги місто великою силою.

Словникова робота

  • Хлопець– юнак;
  • воєвода-Редівник військової дружини;
  • печеніги-Об'єднання тюркських народів та інших племен у заволзьких степах;
  • Ольга- Княгиня, мати князя Святослава;
  • Либідь- Назва річки;
  • тура- Човен;
  • чоловік- Зд.: Воїн, чоловік.

Розмірковуємо над прочитаним…

  • Про який подвиг отрока-киянина розказано у “Повісті минулих літ”?
  • У чому полягала хитрість воєводи Претича, героя літописного оповідання?
  • Як закінчується історія «Подвиг отрока-киянина та хитрість воєводи Претича»?

Поміркуємо

  • Чому вчинок хлопця названий подвигом?
  • Що означає «здійснити подвиг»?

Перевіримо себе!

  • Якими словами починаються давньоруські літописи?
  • Найдавніший літопис, що дійшов до нас?
  • Хто її автор?
  • Що означає «тимчасових років»?

Д.С. Лихачов

  • «Ми маємо бути вдячними синами нашої великої матері – Стародавньої Русі. Минуле має служити сучасності!

(З книги "Земля рідна").


Домашнє завдання

  • Письмова відповідь на запитання : стор.51.(«Розміркування про героїв…») завдання 2 .

Тема: «Давньоруська література. «Подвиг отрока киянина та хитрість воєводи Претича». Герої літописного оповіді».

Клас: 5

Предмет : література

Підручник : Література. 5 клас. Підручник-хрестоматія для загальноосвітніх закладів. О 2 год./ Автор-упорядник: В. Я. Коровіна. - Москва: Просвітництво, 2011 р

Назва розділу, теми:З давньоруської літератури. «Подвиг отрока киянина та хитрість воєводи Претича»

Тема заходу: Давньоруська література. «Подвиг отрока киянина та хитрість воєводи Претича». Герої літописної оповіді.

Цілі уроку: знайомство учнів із давньоруської літературою, її самобутністю та патріотичною спрямованістю на прикладі літописної оповіді «Подвиг отрока киянина та хитрість воєводи Претича»

Завдання:

  • познайомити учнів із літописним оповіданням з допомогою прийому «читання із зупинками»;
  • Показати патріотизм героїв літопису:
  • Прищеплювати любов до рідної мови та рідної історії;
  • Прищеплення навичок роботи з текстом
  • стимулювати розумову та творчу діяльністьучнів з допомогою прийомів: складання оповідання з допомогою ключових слів, «двочастковий щоденник», «встав пропущені слова», синквейн, кластер;
  • сприяти розвитку особистих досягнень учнів через творчу активність.

розвивати навички монологічного мовлення; продовжити розвиток вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати, виділяти головне, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; розвивати навички самостійної роботи; підвищити мотивацію до пізнання, що формує інтерес учнів, що значно сприяє самоосвіті та підвищенню рівня навченості; розвивати творчі здібності та образне мислення

  • виховувати дбайливе, шанобливе ставлення до книги; сприяти формуванню естетичної сприйнятливості учнів; виховувати патріотизм, інтерес до своєї країни; формувати інтерес до літератури

Заплановані результати:

Предметні: ознайомити зі змістом літописного оповіді як із особливим літературним жанром, сприяти розвитку мовлення учнів, відпрацьовувати навички виразного читання.

Пізнавальні УУД:пошук та виділення необхідної інформації, усвідомлене та довільне побудова мовного висловлювання в усній формі, вільна орієнтація та сприйняття тексту художнього твору, смислове читання; сприяння розвитку розумових операцій: порівняння, аналіз, синтез, узагальнення, систематизація. Допомога у розвитку творчої уяви, пізнавальної активності, інтелектуальних здібностей.

Особистісні УУД : самовизначення, прагнення мовленнєвого самовдосконалення; морально-етична орієнтація, здатність до самооцінки своїх дій, вчинків; розвиток моральної готовності протистояти Злу, викликати стійке внутрішнє неприйняття самих персонажів, наділених всілякими пороками та небажання їм наслідувати. На прикладі ставлення героїв оповіді до Батьківщини прищеплювати в дітей віком почуття патріотизму.

Регулятивні УУД:цілепокладання, планування, саморегуляція, виділення та усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще треба засвоїти.

Комунікативні УУД:планування навчального співробітництва з учителем та однолітками, дотримання правил мовної поведінки, уміння з достатньою повнотою висловлювати думки відповідно до завдань та умов комунікації.

Засоби навчання:комп'ютер, проектор, підручник, матеріал.

Література: Література 5 клас. Підручник-хрестоматія для загальноосвітніх закладів. О 2 год./ Автор-упорядник: В. Я. Коровіна.

Міжпредметні зв'язки:історія, географія, живопис.

Ресурси мережі Інтернет:

  1. Єрьоміна О.А. Уроки літератури у 5 класі (http://www.prosv.ru/ebooks/Eremina_Uroki-liter_5kl_Kniga-uchit/3.html )
  2. Коровіна Ст Я., Збарський І. С. Література. 5 клас. Методичні поради (http://www.prosv.ru/ebooks/Korovina_Literatura_5kl_Metod/2.html#3 )
  3. Видавництво «1 вересня»http://festival.1september.ru
  4. Єршова Н.О. «Подвиг отрока киянина»http://www.proshkolu.ru

Тип уроку: урок формування нових знань, умінь та навичок.

Педагогічні технології: технологія розвитку критичного мислення

ХІД УРОКУ:

1 стадія «Виклик»

  1. Емоційний настрій на урок

Здрастуйте, юначки! Здрастуйте, отроки, з яких у майбутньому виростуть гідні мужі!

У літо 2013 року на Російській землі, не в Києві, де тече могутній Дніпро та Либідь, не в Переяславці на Дунаї, а в селі Троєкурово на славній річці Красивий мечпочинається наш урок. І не зайдуть до нас княгиня Ольга, князь Святослав, воєвода Претич. Чи не потурбують нас ніякі печеніги. Сподіваюся, жоден юнак не знемагатиме, тужить і журитиметься. А виступимо ми в ролі сторожів, сядемо в туру знань і вирушимо в подорож…

Як ви вважаєте, в яку літературу? (давньоруську)

Чому ви так вирішили? (застарілі слова у привітанні, оборот «у літо»)Слайд 1

Які твори так розпочиналися? (Літопис)

Що відомо з цієї теми? Складемо кластер

  1. Прийом «складання кластера»

Літопис

«Повість временних літ», Нестор, літописець, запис за роками, історичні події тощо.

Які ключові слова зустрілися у моєму привітанні?

  1. Робота з незнайомими словами (ключовими)

СЛАЙДИ

печеніги - тюркомовний народ, що прийшов на Русь з південного сходу, з південних степів, кочівники, добрі воїни

юнак - Хлопчик-підліток у віці 9-15 років. У Стародавній Русі словомюнак називали також княжих слуг

чоловік – дорослий чоловік, воїн, багата та знатна людина

дружина - Загін воїнів на службі у князя.

воєвода – начальник війська, дружини

сторожа - Передові, розвідувальні загони

човна – човен

зачинятися – закриватися

тужити - сумувати

журився - сильно засмучувався

Либідь – назва річки, що впадає у Дніпро

Претич - Воєвода Святослава

Ольга – княгиня, мати Святослава

Святослав - великий князь Київський. У 967 р. він вирушив у похід до Болгарії, щоб відвоювати в неї землі Дунаєм. Туди, до невеликого містечка Переяславець на Дунаї, Святослав хотів перенести столицю Русі.

4. Прийом «Ключові слова»

Використовуючи ключові слова, які ви бачите на слайді, спробуйте скласти оповідання.припущення

Ці слова та ці герої зустрінуться у уривку з «Повісті временних літ». Спробуйте вгадати події та факти, про які йтиметься.

Що б вам хотілося дізнатися сьогодні на уроці

2 стадія «Осмислення»

  1. Прийом «Читання із зупинками». (Аудіозапис)

1 зупинка, закінчуючи словами «Знемагали люди від голоду та спраги»

Коли відбуваються події?

Де був Святослав?

Хто залишився у Києві?

Чому не можна було вийти із міста?

Чому люди знемагали?

2 зупинка, закінчуючи словами "... але не могли йому нічого зробити"

Чому люди тієї сторони Дніпра не могли допомогти?

(Київ у ті часи був обнесений фортечною стіною з брамою і розташовувався на високому пагорбі над Дніпром, там, де в Дніпро впадає невелика річка Либідь. Печеніги оточили місто, але на тому березі зібралися російські люди – «люди тієї сторони Дніпра», і вони могли б допомогти обложеним.)
-Що хотіли передати кияни на той бік?

Чому хлопцеві вдалося обдурити печенігів?

Як би ви вчинили на місці юнака?

3 зупинка, закінчуючи словами «… загубить нас Святослав»

Куди привезли юнака?

Що він сказав?

Що на це відповів Претич?

Як би ви надійшли на місці воєводи?

4 зупинка, закінчуючи словами «І відступили печеніги від міста»

Чому печеніги побігли від міста?

Про що запитав печенізький князь?

Як обдурив воєвода печенігів?

Чим закінчилася їхня розмова?

Як ви вважаєте, чим закінчиться розповідь?

Читання до кінця

Як ви розумієте слова киян?

Чому Святослав одразу ж поїхав до Києва?

Що б сталося, якби князь не захотів повернутись?

Як би ви вчинили на місці князя?

  1. Прийом «Двочастковий щоденник»

Я пропоную вам приступити до вдумливого роздуму над прочитаними сторінками

1 група

У лівій частині щоденника записані цитати з тексту, праворуч їх прокоментувати

Цитата

Коментар

«У літо 6476 (968). Прийшли вперше печеніги на Російську землю»

«І стали тужити люди у місті»

«Бачачи це, печеніги попрямували за ним, стріляли в нього з луків…»

«І наступного ранку, близько до світанку, сіли в тури і голосно засурмили»

«Князь же печенізький сказав Претичу: "Будь мені другом"

"Ти, князю, шукаєш чужої землі і про неї дбаєш, а свою покинув"

Святослав ... журився про те, що трапилося з ними від печенігів

2 група

Підберіть із тексту потрібні цитати, які відображають цей коментар

Цитата

Коментар

968 року печеніги вперше напали на Русь

Люди в обложеному Києві стали засмучуватися

Хлопець киянин дуже ризикував

Воєвода Претич із дружиною сміливо поїхав до міста, не злякавшись печенігів

Князь печенігів вирішив укласти світ

Кияни засудили князя Святослава

Святослав відчував почуття провини

  1. Прийом «Встав пропущені слова»(Завдання для 3 групи)

Учням пропонується готовий текст з аналізу художнього твору, що вивчається, але деякі слова (фрази) в даному тексті пропущені, і учень повинен вставити їх.

«Подвиг отрока киянина та хитрість воєводи Претича» - це уривок із ________________________________________________________________

Події літописної оповіді відбуваються ___________. Святослав був у

А Ольга із онуками________________________.

Герої прочитаного літописного оповідання здебільшого займають у суспільстві високе становище: Претич - _____________, він укладає мир із _______________князем; Святослав – ____________, княгиня Ольга – його ______.

Хлопець киянин здійснює подвиг. Він пройшов через стан противників, говорячи ____________________. Якби печеніги додумалися, що він ___________ , вони ____________ його.

Хитрість ________________ Претича полягала у цьому, що не признався_____________ князю у цьому, що Святослав далеко від_______________________, а сказав, ніби він очолює передовий загін, а __________ йде слідом.

Літописець не схвалює Святослава. Це полягає в словах киян:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Останніми словами літописець наголошує, що найважливіше – це _________.

Афішування напрацьованих результатів.

Фізкультхвилинка

Ми долоню до очей приставимо,

Ноги міцні розставимо.

Повертаючись праворуч,

Оглянемося велично.

І наліво треба теж

Подивитись з-під долонь.

І – праворуч! І ще

Через ліве плече!

Літерою «л» розставимо ноги.

Точно в танці – руки в боки.

Нахилилися вліво, вправо.

Виходить на славу!

Ось ми руки розвели,

(Руки розводимо убік)

Немов здивувалися.

І один одному до землі

У пояс вклонилися!

Нахилилися, випросталися,

Нахилилися, випросталися

Нижче діти, не лінуйтеся,

Вклоніться, посміхніться!

(Нахили вперед)

  1. Рефлексія

Розгляньте, будь ласка, репродукцію картини художника Олександра Іванова «Подвиг молодого киянина». (Слайд)

Подумайте, чи ви його собі уявляли. Спробуйте описати її вдома, використовуючи прийом «Встав пропущені слова»

Художник ___________________не прагне історичної достовірності костюмів та пейзажу. Він важливіше показати патріотичний порив_________, рятує свою _______________від ворогів.
Ми бачимо_________, який, перебігши через табір ворогів, на березі ________скинув із себе_________ і поспішає кинутися у воду, щоб переплисти __________. За фігурою юнака ми бачимо ___________ з розмахуючими _________ і гривою, над ним на тлі вечірнього, що грізно темніє ________, розпласталися здаються чорними гілки _______. Правіше за коня ми вгадуємо бліді силуети ___________ вершників, що скачуть, щоб наздогнати героя. За ними – контур фортечних стін обложеного печенігами ____________.
У нижньому лівому кутку ми бачимо смужку _________, облямовану травою. На березі, спершись рукою на річкове піщане дно, лежить російська _________ в кольчузі, в грудях його стирчить оперена _________. Іншу __________, вже витягнуту з рани, він тримає у правій _________. Особа його виражає страждання та _____________________, що юнак врятує рідну ______________, за яку воїн пролив свою ____________. Ліва рука його ________________, ніби своїм жестом він хоче благословити _________, але сил йому не вистачає. Срібляста________________, на яку відкидає відсвіт плащ юнака, червоний ремінь та червоні ж елементи одягу пов'язують образи _________ та пораненого ___________ в одне _____________.
Головний геройкартини, київський ___________, зображений ___________. У правій руціу нього ____________, він притримує червоний _____________, що розвівається, завдяки якому передається стрімкість руху юнака. В особі його зосередженість, прагнення, але не ____________. Він хоче дістатися до російського ________________, але не бажання залишитися в живих рухає їм: його завдання - передати воїнам важливу ____________. Тіло його освітлено світлом _________________, що займається ліворуч, за _______________, де стоять війська російського воєводи _________________.
За допомогою картини _________________________ розповідає нам, як через тривогу, страх і темряву людина прагне _____________________, перемоги над __________________.

На слайді слова Д.С.Лихачова: «Ми маємо бути вдячними синами нашої великої матері – Стародавньої Русі. Минуле має служити сучасності»(Слайд)

Як ви розумієте слова Д. С. Лихачова: «Ми маємо бути вдячними синами нашої великої матері – Стародавньої Русі»?
Ми повинні бути вдячними синам Стародавньої Русі за те, що вони у тяжкій боротьбі із загарбниками відстояли незалежність нашої землі, подаючи нам приклад внутрішньої сили та душевної стійкості. Наша вдячність може виражатися у дбайливому ставленні до пам'ятників російської старовини, у вдумливому та уважному вивченні історії та у турботі про красу та процвітання нашої сучасної Росії. Наша країна – це наша спадщина, і ми маємо дбати про неї і потім передати нашим дітям.
Чи може розповідь про отрока-киянина «служити сучасності»?
Оповідання про подвиг отрока-киянина може служити сучасності, являючи приклад мужності та самовідданості заради порятунку рідної землі.

Прийом «Сінквейн»

Складіть, будь ласка, синквейн на тему нашого уроку (завдання по групам)

Подвиг

Відважний, сміливий

Рятує, ризикує, прагне

Вчинок заради порятунку Батьківщини

Сміливість

Воєвода

Хитрий, сміливий

Обманює, рятує, наважується

Вміє приймати важливі рішення

Сміливець (богатир, начальник)

Урок

Цікавий, захоплюючий

Вчить, знайомить, виховує

Головне – любов до Батьківщини

Знання

(Слайд)

Урок завершено.


«Подвиг отрока-киянина та хитрість воєводи Претича» входить у відомий літопис Нестора «Повість временних літ». Особливості твору дозволяють по-різному трактувати його жанр: як переказ чи літописну повість. Наданням «Подвиг…» можна назвати через те, що він передає народне тлумачення історичної події. У той же час це досить детальна розповідь про події давнини, що є властиво літописній повісті. Не можна забувати, що під повістю в даному контекстімається на увазі невелику розповідь.

Тема переказу – захоплення Києва печенігами та звільнення міста. Автор показує, як любов до Батьківщини здатна стати рятівним колом цілого народу. У переказі підносяться такі риси як патріотизм, хоробрість і винахідливість. Ідея патріотизму, до речі, є спільною для всієї «Повісті минулих літ».

Сюжет «Подвигу…», як і більшості літописних повістей простий. В експозиції є вказівка ​​року, коли відбуваються події, також подається короткий опис осади Києва, перераховуються імена вельмож, які перебували у Києві. Не забуває розповісти літописець і про те, що Святослав якраз перебував у Переяславці. Зав'язка – пошуки добровольця для походу на інший берег Дніпра та згода юнака. Розвиток подій включає шлях юнака, його розмова з Претичем. Кульмінація – розмова Претича із печенігами. Розв'язка – повернення Святослава та перемога над печенігами. Як бачимо, всі елементи сюжету розташовані у правильній послідовності.

Система образів у переказі «Подвиг отрока-киянина та хитрість воєводи Претича» не розгалужена. Є два збірні образи – печеніги та російський народ. Також літописець згадує про княгиню Ольгу, її онуків Олега та Ярополка. Вони є другорядними персонажами, оскільки на основні події практично не впливають.

У центрі переказу – і . Саме вони грають головну рольу визволенні Києва. Хлопець із простого народу, його ім'я в тексті не згадується жодного разу. Хлопець спритний, сильний, знає печенізьку мову. Ці якості допомагають перебратися на інший берег. Образ воєводи Претича спірний. Він хитрий, розумний, знаходить спосіб вигнати ворога. У той же час спочатку дбає про життя княгині та її онуків, знаючи, що якщо вони загинуть, то Святослав погубить його. Порятунок народу відсувається другого план.

З князем Святославом знайомимося спочатку «заочно», адже під час осади його немає у Києві, далі про нього згадується у розмовах інших персонажів. Наприкінці переказу князь повертається та звільняє свої землі. Ставлення до князя народу та самого літописця неоднозначне. З одного боку вони поважають його, бояться гніву Святослава, з іншого – вважають, що князь залишив Київ напризволяще, а сам «шукає чужої землі».

Жанрова специфіка та час написання літопису «Подвиг отрока-киянина та хитрість воєводи Претича» відобразилися на стилістиці. У тексті зустрічаються історизми («воєвода», «хлопець», «князь»), архаїзми («чоловік», «дружина»), історичні назви (Переяславець, Руські землі, Либідь). Художні коштита синтаксичні конструкції близькі до фольклору.

Включайся в дискусію
Читайте також
Смузі з кокосового молока та хурми
Червоний борщ з
Готуємо бешбармак по-казахськи - рецепт приготування з фото Беш казахське блюдо