Підпишись та читай
найцікавіші
статті першим!

На що схожі цифри 0. Дидактичний матеріал з математики. Цифра “0. Засвоєння нового теоретичного навчального матеріалу


Тип уроку: ОНЗ.
Тема уроку: Число та цифра 0.
Цілі уроку:
1.Формування знань про число 0 та його властивості.
2. Формування умінь правильно писати цифру 0.
3.Формування навичок швидкого та правильного рахунку в межах 9.

Хід уроку:

1.Організаційний момент.
Діти у нас на уроці багато гостей. Здавна російські люди говорили: "Гості в будинок, радість в будинок".
Наш веселий 1 клас
Вам покаже все зараз
Те, чого досягли ми,
Перебуваючи ще у дорозі.
2.Мотивація до навчальної діяльності.
Ми часто на уроці вирушаємо у гості до казки.
Скок та скок,
Скок та скок,
Покотився колобок,
Круглий та рум'яний
Прямо на галявину.
Із якої казки прикотився колобок? Колобок не простий, а чарівний.
(слайд)
Він допоможе нам навчатись.
_А що означає «вміти вчитися»?
З чого розпочинається робота на уроці? (Повторюємо, що знадобиться для відкриття нового знання).
3. Актуалізація знань.
- котиться колобок по галявині, а назустріч йому зайчик. Слайд.
- « Колобок, колобок, виконай моє завдання, а то я тебе з'їм». Слайд.
1) Слайд. Візьміть таку ж картку.
-Що потрібно зробити?
Виконайте завдання самостійно.
Самоперевірка. Слайд.
– Хто виконав правильно? Поставте +.
- Хто з вас помилився? У чому помилка?
-Виправте. Покотився колобок далі.
2) Катиться колобок по галявині, а назустріч йому сірий Вовк. Слайд.
Колобок, колобок, виконай моє усне завдання, а то я тебе з'їм.
Запам'ятайте все, що без усного рахунку
Не зрушить з місця будь-яка робота.
Знайдіть суму чисел 3 та 4.
Чому дорівнює різниця 5 та 3.
Перше доданок 6 , друге доданок 2.Чому дорівнює сума.
Зменшуване 7 , що віднімається 2. Чому дорівнює різниця.
З 9 відняти 8.
До 3 додати 1.
Сума 6. Перше доданок3. Чому дорівнює другий доданок.
Знайдіть суму 5 та 4.
Чому дорівнює різниця 9 та 3
4. Визначення теми та цілей уроку.
Відкриття нового.
Що повторили?
Що будемо робити далі?
(Виконувати завдання на нове знання).
Троє хлопців каталися з гірки.
Втік додому Єгорка.
А потім пішов Вадим
І Сергійко слідом за ним.
Скільки на гірці лишилося дітей?
Хто порахував, відповідайте швидше!
Нуль – це скільки предметів?
Виберіть нуль із ряду чисел на дошці.
1 3 2 7 4 6 0 8 5 9
Які цілі поставимо собі? Слайд.
Назвіть тему уроку. Слайд.
Якою цифрою ми позначимо це число?
На що схожа цифра 0?
-Цифра на кшталт літери про - це нуль чи нічого.
Круглий нуль такий гарненький
Але не означає нічого.
Нуль народився Індії, позначався кружком, називали його « сифр ».
Через кілька століть йому дали назву «нуль», що означає «ніщо».
Нуль єдина цифра, яку поставили пам'ятник в Угорщині, у центрі міста Будапешт. Від цього пам'ятника відміряються всі відстані у країні. Слайд.
- Нуль важлива цифра у нашій лічильній системі. Він нічого не означає, але якщо стане праворуч від числа, то число збільшиться в кілька разів. Слайд.
-Хто зможе назвати ці числа?
- А якщо нуль поставити ліворуч від числа, то матимемо дивні числа. Слайд.
Вам вони зустрічалися у житті?
(01 02 03 04)
У народі кажуть "Почнемо з нуля".
-Коли так кажуть?
-Визначте місце нуля на числовому відрізку. Слайд.
- Що можна сказати про нуль, якщо порівнювати його з іншими числами?
-Чи Є графічна модель у 0?
-Склад У цього числа?
- 0 - це натуральне число? Чому?
Фізкультхвилинка.
Я привстану на шкарпетки
Гарненько потягнусь
Раз - нахил, два нахили
Наче цифра 0 згорнусь
І пострибаю трошки
І руками покручу
Постою на правій ніжці
І головкою повірю
Тихо сяду, посміхнусь
І роботою займусь.
5. Лист цифри 0.
Зараз ми навчимося писати цифру 0.
-Зобразіть 0 за допомогою ниточки.
-Виведіть цифру 0 на долоні один одного.
-Скільки елементів у цифри 0? Слайд.
Розгляньте зразок написання цифри.
Поясніть, як його треба писати.
Відкрийте зошити та напишіть 1 рядок цифри 0.
6. Відкриття властивостей 0.
А наш колобок покотився далі. Назустріч йому Ведмідь.
Колобок, колобок, виконай мої завдання, а то я тебе з'їм.
- Відкрийте підручники на сторінці 32.
-Подивіться. У прикладах трапляється 0?
Люди говорять
«Не жартуй з вогнем»!
А біля чисел кажуть:
«Не жартуй з нулем»!
У нуля про запас
Сто секретів та проказ.
За ним потрібне око та око.
-От ми зараз і розкриємо ці секрети
Виконаємо завдання №1, стор.32.
Чи завжди при додаванні числа з 0 виходить те саме число?
-Наведіть приклади.
Ваші приклади можна записати в загальному виглядіза допомогою букв.
-Що у записі буде обов'язково? Слайд.
-Хто сформулює цю властивість?
Аналогічно розглядаються інші характеристики.
0+а=а а-0=а а-а=0 Слайд.
-Що Ви можете робити за допомогою відкритих властивостей?
7. Первинне закріплення.
№2, стор.32. З коментуванням.
8. Колобок покотився далі і зустрів Лисицю.
-Колобок, колобок, якщо діти самостійно впораються з моїм завданням, я тебе не з'їм.
Самостійна робота.
Слайд 5-5 = 6 + 0 =
8-0= 0+7=
Самоперевірка.
-Хто виконав правильно?
-Хто припустився помилки?
-У чому ваша помилка? Виправте. Молодці.
9. Підсумок та рефлексія.
-Підведемо підсумок уроку.
-Що Ви дізналися на уроці?
Слайд. Я впізнав…
Я запам'ятав….
Я вмію…
Оціни свою роботу.
Зелений нуль – все вийшло.
Жовтий нуль - були невеликі труднощі.
Червоний нуль – було важко.


Тренування пам'яті
>
Методи запам'ятовування цифр
Метод асоціацій за формою

У цьому розділі йтиметься теж про асоціювання. Але тут слово "асоціація" ми вживатимемо в дещо іншому значенні, у значенні схожості. На що можуть бути схожі цифри від 0 до 9 ? Кожна цифра має форму (те, як вона виглядає при написанні), і ця форма може нагадати вам обриси будь-яких предметів, тварин тощо.

Іншими словами, цифри формою можуть бути схожі на деякі предмети, тобто з цими предметами асоціюватися. Напевно, вам знайомий такий шкільний вислів: "Принести додому лебедя". Звідки воно сталося? Звичайно ж, через те, що двійка формою дуже нагадує лебедя. А така найчастіше вживана назва нижчої шкільної оцінки - "кількість"?

Неважко здогадатися, звідки воно сталося – із очевидної схожості форми цифри. 1 і колу (довгою загостреною палицею). Отже, для перетворення скористаємося схожістю форм цифр із формами предметів. Почнемо з найпростіших цифр, для яких у навколишньому світі є найбільша кількість предметів, що нагадують їх формою. Це " 0 "і" 1 ". Будь-який круглий чи овальний предмет нагадує нам" 0 ", а будь-який довгий і вузький - схожий на " 1 ".

*** Вправа 6.

Подивіться, на що можуть бути схожі цифри. 0 "і" 1 ", і постарайтеся придумати не менше 5-тисвоїх асоціацій до цих цифр. Намагайтеся, щоб ваші асоціації були різноманітними (а не перераховуйте всі відомі вам колючі предмети для одиниці та овочі-фрукти для нуля). З одного боку, для виконання цієї вправи вже потрібні наявність уяви та фантазії, а з іншого боку, його виконання допоможе вам їх розвинути.

Запишіть або замалюйте свої асоціації до цифр « 0 » та « 1 ». Постарайтеся уявити те, що ви вигадуєте.

Для решти цифр вигадувати зорові асоціації складніше, зате цікавіше. Коли ви виконуватимете Вправу №6, обов'язково замальовуйте, хоча б схематично, як саме ви уявляєте цифру як предмета, оскільки багато хто з предметів-асоціацій схожі на цифри лише у якомусь певному ракурсі.

Користь малюнка ще й у тому, що надалі, коли вам потрібно перекодувати цифру в предмет, ви зможете подумки звернутися вже до свого малюнка. Він як би закріпить вашу асоціацію у пам'яті. Це займе набагато менше часу, ніж повторний пошук схожих предметів.

*** Вправа 7.

Уважно розгляньте картинки до цифр від 2 до 9 . Придумайте та замалюйте свої асоціації до цих цифр. Чим більше – тим краще, але не менше 4-5 до кожної. Цілком ймовірно, що це завдання здасться вам складним, тому не прагнете виконати всю вправу відразу. Вдалі асоціації до цифр можуть з'явитися у вас і завтра, і за тиждень. Не забувайте, що цифри різних шрифтів можуть писатися по-різному (наприклад, 4 і Ч, сім з паличкою посередині та без та ін.).

Активно використовуйте ці відмінності при вигадуванні асоціацій до цифр. Чим більше асоціацій до кожної цифри ви зможете вигадати, тим легше вам буде при їх запам'ятовуванні надалі, тому у ваших інтересах підібрати їх якнайбільше. Ви можете придивлятися до навколишніх предметів будинку, на вулиці, на роботі і ставити собі питання: "На яку цифру він схожий?" Вступаючи таким чином, несподівано для себе ви виявите багато подібності між формою цифр і предметами навколо себе.

Ви можете змінювати предмет так, щоб він став схожим на якусь цифру, наприклад, дуже легко отримати з гриба цифру " 4 Треба просто уявити, що в нього відвалилася частина капелюшка, або надкусити яблуко, щоб воно стало схожим на цифру. 5 ", Можна зав'язати шарф на шиї, і він вже стане схожим на " 0 ".

Предметів чи його частин, схожих на цифри, безліч (майже кожен предмет за належного рівня уяви може нагадати формою ту чи іншу цифру). Більше того, люди з багатою уявою в будь-якому предметі можуть "знайти" задану цифру. Іноді для цього предмет треба подумки перетворювати.

Ті з вас, хто вважає, що у нього багата фантазія і уява, можуть спробувати виконати таку вправу (дуже складне, на мій погляд, але, мабуть, як ніяке інше, що сприяє розвитку творчого потенціалу).

* * * Вправа 8.

Ось три предмети, у кожному з яких необхідно відшукати всі десять цифр: ДЕРЕВО, ПАЧКА СИГАРЕТ, ЧАЙНИК. Ви можете як завгодно трансформувати предмет, використовувати його деталі та функції. Якщо вам не вдасться знайти всі цифри в одному предметі, знайдіть стільки, скільки зможете, п'ять цифр - це вже відмінний результат.

На що схожа цифра

нуль

Повернути її ти можеш,

Головою поставити вниз

Цифра буде все такою ж,

Адже правда, скажи?

Цифра на кшталт літери О –

Це нуль чи нічого.

Круглий нуль такий гарненький,

Але не означає нічого!

(С.Маршак)

Можу назвати його м'ячем,

А хочеш, діркою назвемо,

А можна бубликом,

Майже кругленьким.

Але як його не назвемо,

Він називається банкрутом!

(Ф.Дагларджа)

Не схожий на п'ятак,

Не схожий на бублик,

Круглий він, та не дурень,

З діркою, та не бублик!

(З.Александрова)

Одиниця

Схожа одиниця на гачок,

А може, на обломлений сучок.

(Г.Вієру)

На довгій ніжці,

Застигши до пори,

Відпочиває паличка

Після гри.

(Ф. Дагларджа)

Починаємо уявлення

Дітлахам на подив!

Познайомимося, друзі:

Одиниця - це я!

Я вмію робити стійку,

По канату я ходжу,

За собою цифру двійку

На мотузку вожу.

(В.Данько)

Малював я одиницю,

Вийшла - ну і ну! -

Справжня ракета

Для польоту на місяць.

Як стріла помчусь я в небо,

Де жодного разу до мене

Жоден хлопчик не був.

Найпершим буду я!

Стоїть хлопчина –

На лоб козирок.

Ніяк не сидиться;

Знову одиниця –

Не знає син

Цифри один.

(В.Бакалдін)

Два

Скажи мені, - спитала ручка, -

Що означає ця закорючка?

Чорнильна голова ти!

Ти ж написала цифру "два".

(В.Берестов)

Два схожі на гусенята

З довгою шиєю,

Шиєю тонкою.

(Г.Вієру)

Відверніться на хвилинку -

Перетвориться двійка

На качку.

А ось сидить лисиця,

Лисиця не сидиться.

(Ф. Дагларджа)

Не птах це,

А ледве

Чи не прямо

Цифра два!

Ось шия гнучка.

Ось тіло.

До води схилилася голова.

Ти птах намалюй уміло,

І це буде цифра-два.

(В.Бакалдін)

Два на ніжці присідає

І голівку нахиляє.

Так гарно шию гніт –

Прямо лебедем пливе.

(С.Маршак)

Вигляд її - як кома,

Хвіст гачком, і не секрет:

Любить всіх вона ледарів,

А ледарі її -ні.

Три

Подивися на цифру 3 –

Точно ластівка, дивись.

(Г.Вієру)

Це – місяць інший,

Нижче за місяць інший.

А тепер -

Подивися:

Вийшла цифра три!

(В.Бакалдін)

Мій старий боцман казав:

На кораблі завжди

Ти цифру нуль і цифру три

Знайдеш легко.

Звичайно, нуль - це штурвал,

Я знаю це сам.

А цифри три не знаходжу,

Ну скільки б не шукав.

Біжить кораблик хвилею

І я за ним стежу,

Хочу знайти в ньому цифру три,

І ось – не знаходжу.

До мене підходить мій батько:

На щоглу подивися:

Наповнив вітер вітрила

І зробив цифру три.

(А.Тонких, Д.Стогова)

Чотири

Дивись, чотири – це стілець,

Який я перевернув.

(Г.Вієру)

Робив Єгорка

З мамою прибирання.

Перекинув стілець

В квартирі,

Став схожим

На чотири.

(В.Бакалдін)

Ось четвірки-силачі

Піднімають цеглу,

Вижимають гирі

Пуда на чотири.

(В.Данько)

Я для сестри малюю дім:

Труба, віконце, двері з ганком,

І від труби навскіс

Малюю дахи куточок.

Сестра образилася:

Ну ось!

Ти що намалював?

Мені потрібен був для ляльки будинок,

А будинок четвіркою став.

(А.Тонких, Д.Стогова)

П'ять

А потім пішла танцювати

За папером цифра п'ять.

Руку вправо простягла,

Ніжку круто зігнула.

(С.Маршак)

Написати цифру п'ять,

Що гачок намалювати.

Але у цифри, у гачка,

Лісочка дуже коротка.

(В.Бакалдін)

На що схожа цифра 5?

На серп, звісно, ​​як не знати.

(Г.Вієру)

Налита,

Симпатична,

Цифра

Найвідмінніша!

Це – фокусник – п'ятірка.

Ви за нею стежите пильно.

Перекинеться - раз і два! -

Обернеться цифрою дві.

(В.Данько)

Шість

На що схожа цифра шість?

На трубку діда так і є.

(Г.Вієру)

Цифра шість-дверний замочок:

Зверху гак, унизу гурток.

(С.Маршак)

Один помітив:

"Нуль з хвостом".

Інший:

«З хвостом,

Але лише кішка».

А третій

Помовчав трохи.

(Ф.Дагларджа)

Ця цифра-акробатка:

То шістка, то дев'ятка.

(В.Данько)

Рогалик

До бублика

Приклей.

Та тільки їсти його не смій.

Чи не крендель це,

Щоб їсти.

А просто –

Цифра шість!

(В.Бакалдін)

Сім

На даху прапор. Дивіться все!

Адже він нагадує цифру сім!

(А.Тонких, Д.Стогова)

Сім - точно гостра коса.

Коси, коса, поки що гостра.

(Г.Вієру)

Цифра сім! Цифра сім!

Цифра легка!

Я косу принесу

І змалюю ту косу!

(В.Бакалдін)

Вісім

Трійка в дзеркало виглядала,

Все крутилася і крутилася,

Милувалася, милувалася,

Носом до дзеркала притиснулася.

Переглянути швидше просимо:

Перед вами цифра – вісім.

(А.Тонких, Д.Стогова)

Цифра вісім така смачна:

Із двох бубликів вона.

(Г.Вієру)

Нуль підставив спинку братові.

Той заліз неквапливо.

Стали новою цифрою братики,

Не знайти нам у ній кінця.

Повернути її ти можеш,

Головою поставити вниз

Цифра буде такою ж.

Ну подумай? Напиши!

(В.Данько)

Цифру вісім, цифру вісім

На носі ми завжди носимо,

Цифра вісім плюс гачки

Виходять окуляри.

Чи то нуль з іншим

Нулем

Поряд заснули,

Чи то дідусь

Окуляри

Забув на стільці.

(Ф.Дагларджа)

До цієї цифри ти звик.

Це цифра – сніговик.

Лише зима змінює осінь,

Діти ліплять цифру вісім!

Тільки до цифри ти, друже,

Третій не ліпи гурток.

(В.Бакалдін)

Дев'ять

Я важливіший за всіх тому,

Що заплутати вас можу.

Якщо я перевернуся,

То другою опиняюся.

(В.Данько)

Дев'ять, як і шість, -

Придивися,

Тільки хвіст не вгору,

А вниз.

(Г.Вієру)

Дві дев'ятки та дощечка –

Ми на санчатах мчимо до річки.

(А.Тонких, Д.Стогова)

Цифра шість, як мавпочка,

Перекидалася зранку.

Що за диво трапилося:

Цифра дев'ять вийшла.

(В.Богачов)

Ось яка

Цифра є

Перевернуте шість.

(Ф.Далгарджа)

Цифра шість вниз головою

Стала цифрою іншою.

Можете повірити -

Вже не шість,

А -дев'ять!

(В.Бакалдін)

Десять

Нуль котився по сторінці

І нічого не означав.

Поруч встала одиниця,

Зробивши десять із нього.

(В.Богачов)

Нуль встає за одиницею

Цифри 10 на сторінці.

(Г.Вієру)

За дев'ятьма йде десятка.

Ти це знаєш?

Молодець!

Порахуй усі пальці по порядку –

І рахунку нашому кінець.

З нулем

Гуляє одиниця.

Не може з ним

Наговориться.

(Ф.Дагларджа)


Ми з вами вже знайомі, настав час познайомити свого малюка з цифрами. Цифровий ряд починається із цифри 0 . Малюка слід відразу знайомити з числом та цифрою 0. Як це зробити? Почніть із знайомства з поняттям багато і жодного.

В дитячому садкузаняття з математики розпочинаються з трьох років.

І так, як познайомити дитину з безліччю? Як показано на малюнку, запитайте у малюка:

Скільки ведмедиків у прямокутнику зліва? (багато)

А скільки ведмедиків у прямокутнику праворуч? (ні одного)

Поясніть малюкові, що коли нема жодного, позначають цифрою 0 . І покажіть малюкові цифру нуль. Запитайте, на що схожа цифра?

Для закріплення цифри ви можете використовувати дидактичний матеріал з математики – це художнє слово, ребуси, веселі завдання, загадки.

Дидактичний матеріал з математики. Цифра «0


Веселі вірші

Повернути її ти можеш, Голова поставити вниз, Цифра буде все такий же,

Правда, скажи?

Цифра на кшталт букви «О» –

Це нуль чи нічого.

Круглий нуль такий гарненький,

Але не означає нічого.

С. Маршак

Нуль – як обруч. Захочу –

По дорозі покачу.

Де тут верх і де тут низ?

Бублик у повітрі повис.

Якщо нуль – порожнє місце,

Значить, бублик не з тіста.

У цій цифрі немає кута - Тому вона кругла. До того вона кругла -

Покотитись могла б.

Не схожий на п'ятак,

Не схожий на бублик,

Круглий він, та не дурень,

З діркою, та не бублик!

З. Олександрова

Можемо говорити ми сміливо

У нуля велика справа:

Тільки до цифр він підходить,

Одразу диво відбувається.

Нуль встає за одиницею

Число десять на сторінці!

Веселі завдання

На гілці сидять 4 горобці. Підкрався кіт, схопив одного. Відгадай, скільки горобців залишилося на гілці?

(Ніскільки, всі відлетіли.)

На дубі три гілки, на кожній гілці по 2 груші. Відгадай, скільки всього груш на дубі? (Ніщо.)

Сім прекрасних лебедів, Сім перевірених друзів

Тихо плавають у ставку

І не пам'ятають про їжу.

Включайся в дискусію
Читайте також
Які знаки зодіаку підходять один одному у коханні - гороскоп сумісності
Як склалася доля переможниць шоу
Весілля не дочекалися: як живуть фіналістки всіх сезонів «Холостяка Максим Черняєв та марія дрігола