Підпишись та читай
найцікавіші
статті першим!

Роль односкладових речень у мові. Поняття про односкладові пропозиції. Групи односкладових речень за способом висловлювання головного члена. Роль односкладових речень Яку роль відіграють односкладові пропозиції

Організація дослідницької діяльності тих, хто навчається на уроці російської мови на тему «Односкладові пропозиції.

Роль односкладових речень у мові»

Васюта Ірина Василівна, МАОУ ЗОШ №4, вчитель російської мови та літератури, Новий Уренгой, ЯНАО

Предмет (спрямованість) урок

Вік дітей 13-14 років

Місце проведенняклас

Цілі:

1. Сформувати вміння відрізняти односкладові речення від двоскладових, розрізняти односкладові речення за їх значенням, структурними особливостями, визначати їх роль у мові.

2. Розвивати вміння складати тексти з використанням односкладових речень, використовувати односкладові речення у різних стилях мовлення, користуватися односкладовими та двоскладовими реченнями як синтаксичними синонімами.

Хід уроку.

На уроках російської мови продовжуємо вивчати прості односкладові пропозиції, їх склад, стилістичні функції на прикладах художніх текстів російської літератури, а також створених самостійно.

    Мотивація. Завдання постановку особистих цілей учня.

Навчальним пропонується анкета. «Для чого я вивчаю цю тему, яких результатів я маю досягти».

Я вивчаю тему для того, щоб:

    отримати хорошу оцінку;

    навчитися конструювати односкладові речення;

    написати гарний твір;

    виконати дослідницьку роботу по одному з видів односкладових речень;

    сподобатися вчителю;

    навчитися розуміти художній текст та роль односкладових речень у ньому;

    своєю творчою/ дослідницькою роботою закликати однокласників поважати та дбайливо ставитися до російського словесного мистецтва;

    перевірити чи я можу робити такі творчі роботи;

    свій варіант відповіді.

2. Актуалізація знань.

2.1.Бліц-опитування («так», «ні»)

    Безперечно-особисті пропозиції – це двоскладові пропозиції?

    Це односкладові речення?

    Чи потрібне в них підлягає?

    Чи могли б займенники 3 особи бути підлягають у невизначено-особистих реченнях?

    Чи могли б займенники 1,2 особи бути в них підлеглими?

    Чи пов'язані поняття безособові дієсловаі безособові пропозиції?

    Чи можна відновити належне в безособових реченнях?

2.2. Виконати синтаксичний розбір речень.

Навколо з тугою глибоко пливуть у країну далеку сиві хмари.

У тихій дрімоті під навісом чую шепіт сосняка.

До якого стилю належать речення?

Яка їхня тема?

Чим вони відрізняються одна від одної?

    Оголошення теми уроку.

    Робота із текстом.

Осінь.

Чарівна пізня осінь. Вранці злегка морозить. Але вдень сонце бере своє. Ідеш по химерному строкатому килиму з різнокольорового листя, дивишся на хмари, що біжать по небу, і думаєш, думаєш…

      Комплексний аналіз тексту.

    Назвіть тему тексту.

    Якого стилю він належить?

    Поясніть написання орфограм.

    Які пропозиції щодо наявності головних членів у граматичній основі використані?

      Трансформуйте текст, додавши до граматичної основи другий головний член.

Який текст звучить лаконічніше? Образніше? Чому?

    Робота у групах. Вивчення заданих текстів.

Ціль вживання.

Увага у определенно-личных займенниках зосереджено на дії; вони часто використовуються у художній літературі, публіцистиці, розмовної мови. Вживання певно- особистих речень у мовленні, усній та письмовій, робить її живою, невимушеною, динамічною, емоційною. Невизначено-особисті пропозиції дозволяють зосередити всю увагу на характері діяльності, що позначається, повністю відволікаючись від питання про дійових осіб. З їхньою допомогою виражається лише прояв людської діяльності. Щодо цього вони протистоять безособовим пропозиціям, що виражають дію стихійних сил. Безособові пропозиції передають стан природи, стан людини, бажання, припущення, наказу, стан навколишнього середовища.

Таким чином, односкладові пропозиції поділяються на кілька видів за наявністю головного члена у граматичній основі, за стилістичними та смисловими функціями. Щоб правильно використовувати односкладові речення у мові, необхідно докладніше вивчити види односкладових речень.

Завдання для групи №1.

5.1.Порівняйте різні редакції уривка з поеми «Василь Тьоркін» А.Т. Твардовського. Зробіть висновок про те, який синтаксичній конструкції віддає перевагу автор? Як ви вважаєте, чому? Підкресліть головні члени цих пропозиціях, визначте, чим вони виражені.

Чорновий варіант

Кому життя, кому смерть, кому слава.

На світанку почалася переправа.

Берег той був, як грубка, крутий,

І, похмурий, зубчастий, Ліс чорнів високо над водою,

Ліс чужий, непочатий.

А під ними лежав правий берег,

Сніг укочений, втоптаний у багнюку, Врівень з кромкою льоду.

Переправа

О шостій годині почалася.

Остаточна редакція

Переправа, переправа...

Берег лівий, берег правий,

Сніг шорсткий, кромки льоду.

Кому пам'ять, кому слава,

Кому темна вода,

Ні прикмети, ні сліду.

Завдання для групи №2.

Проведіть досвід. Візьміть дві однакові кімнатні рослини, поливайте їх протягом усього досвіду. Одну рослину поставте на підвіконня, а – інше у темне місце. Через кілька днів ви побачите, що у другої рослини листя пожовкло.

Зробіть висновок із досвіду.

(З підручника біології)

      Проведіть аналіз однієї з пропозицій: (Таблиця заповнюється на інтерактивній дошці, кожна група записує речення)

Завдання для групи №3.

      Проаналізуйте текст. Які пропозиції найчастіше у ньому вживаються? Чому? З якою метою? Підкресліть головні члени цих пропозиціях, визначте, чим вони виражені.

За літо невелику сільську школу відремонтували. Стіни в класі заново побілили, і вони стали такими чистими, свіженькими, без жодної цятки. Поміняли лиштву на вікнах, зробили новий ганок. Тепер її називають теремком.

(за Н. Носовим)

      Проведіть аналіз однієї з пропозицій: (Таблиця заповнюється на інтерактивній дошці, кожна група записує речення)

Завдання для групи №4.

      Проаналізуйте текст. Які пропозиції найчастіше у ньому вживаються? Чому? З якою метою? Підкресліть головні члени цих пропозиціях, визначте, чим вони виражені.

Вечірніє. Вітру вже немає. На межі лягли кущі перекоти-поля. Тепер і орачам можна відпочити. Добре лежати на узліссі прозорого переліску і дивитись у ясне небо. Там починають неяскраво світитися перші зірочки. Ніжно пахне дубовими нирками, що розпускаються.

Солодко спить, і ломить від втоми босі ноги. Здається, що ти все ще йдеш за плугом по неглибокій борозні.

(за В. Закруткіним)

      Проведіть аналіз однієї з пропозицій: (Таблиця заповнюється на інтерактивній дошці, кожна група записує речення)

    Перевірка дослідницької роботи груп.

Учні здійснюють взаємоперевірку завдань, виконаних кожною групою на інтерактивній дошці, роблять висновки про використання односкладових речень у різних стилях промови.

    Виконання творчого завдання.

Твір – мініатюра. (Пропонуються теми на вибір)

Наше місто під Новий рік.

Мені зле…

Перший сніг! Скільки почуттів викликає він!

Правила переходу проїжджої частини дороги.

    Заслуховування та рецензування робіт учнів.

    Рефлексія.

Продіагностуйте особисте збільшення за допомогою рефлексії

Заповни таблицю

Завдання

Питання

Відповідь так/ні/ не зовсім

Чому?

Повернись до списку відповідей на запитання: «Для чого мені вивчати тему?». Прочитай ще раз вибрані відповіді.

Твоя робота на уроці допомогла досягти того, що заявлено у цих відповідях?

Згадай список того, чого планував навчитися.

Чи вдалося цьому навчитися?

Чи вдалося потрібну знайти інформацію?

Згадай, як точилася робота над темою.

Робота над темою велася за складеним планом?

Згадай момент представлення творчої роботи

Які почуття та емоції були у тебе в цей момент?

Відповідь

    Домашнє завдання.

Виконати дослідницьку роботу з однієї з тем (на вибір):

    Використання односкладових речень в епістолярному жанрі (Аналіз листа Тряпічкіна Хлестакову (Н.В. Гоголь. «Ревізор», дія 5-те, явище VIII);

    Використання односкладових речень у розмовній мові (А.С. Пушкін «Капітанська дочка», гол. «Сирота»);

    Проаналізувати використання односкладових речень у підручнику геометрії.

Роль односкладових речень у художньому тексті. Комбінований урок російської мови у 8 класі.

Цілі: 1) узагальнення відомостей про односкладові пропозиції;

2) визначення їхньої ролі в художньому тексті;

3) виховання любові до рідної природи через слово;

4) попутне повторення деяких видів орфограм;

5) виконання морфемного, морфологічного та синтаксичного розбору.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Вчитель. Сьогодні ми узагальним відомості про односкладові пропозиції, з'ясуємо їхню роль у художньому тексті.

Всі завдання будуть об'єднані зимовою темою, тому що за вікном зараз зимова пора...

Зима! Скільки радості вона приносить не лише дітям, а й дорослим! Катання на санках і ковзанах, лижна прогулянка, гра в сніжки, спорудження крижаної фортеці - все це дарує нам цю чудову пору року. І яка ж краса довкола!

«У наших зим особлива краса!» – сказав поет Микола Риленков.

Ці його поетичні рядки і будуть епіграфом нашого уроку, запишемо його у зошитах після теми праворуч». (Оформлення зошитів).

ІІ. Термінологічний диктант.

(Перевірка здійснюється одночасно з демонстрацією слів, виведених на слайдах або написаних на табличках).

Почнемо із повторення деяких теоретичних понять. У зошитах записуються слова, які відповідають прочитаним визначенням.

1) Пропозиції, граматична основа яких складається з одного головного члена – підмета або присудка.

2) Односкладове речення, у якому діяча не названо, але мислиться як певна особа.

3) У цьому односоставном реченні дія не створюється діячем, у ньому немає і не може бути того, хто підлягає.

4) Односкладове речення, присудок якого має форму дієслова минулого часу множини або форму 3 л. множини.

5) Односкладове речення, у якому затверджується наявність предметів чи явища.

6) Особливий вид називного пропозиції, для позначення якого у російській існує два терміни, відбивають певні ознаки цього виду.

7) Це односкладове речення має узагальнене значення, особливо у прислів'ях, афоризмах, поетичної промови.

ІІІ. Аналіз уривку з вірша А. Блоку «Сніг та сніг...»

(Текст під диктовку вчителя один із учнів записує на дошці).

Сніг та сніг. Усю хату замело.

Сніг біліє кругом по коліно.

Так морозно, світло та біло!

Тільки чорні, чорні стіни.

І дихання виходить із губ

Застывающим32 повітря паром4.

Он димок виповзає з труб;

Он у віконці сидять із самоваром.

Завдання: 1) пояснити пунктограми та важкі орфограми,

2) підкреслити граматичні основи речень;

3) виконати зазначені види розбору;

4) відповісти на запитання: чим односкладові речення відрізняються від двоскладових?

(Односоставные пропозиції зрозумілі і другого головного члена. Відсутність його посилює смислове значення того головного члена, що є у реченні.

З іншого боку, определенно-личные і неопределенно-личные пропозиції більш лаконічні, у яких більше підкреслюється дію, ніж діяч. А виразна ємність називних речень робить їх незамінним засобом, коли треба небагатослівно описати картину, створити враження стрімкості дії).

IV. Лінгвістичні завдання.

(У кожного з учнів є картка з умовою лінгвістичної задачі, яку необхідно вирішити, а відповідь аргументувати. Завдань три варіанти.

Відповіді під час перевірки оцінюються вчителем та учнями).

Варіант І.

Завдання. Чи є ця пропозиція односкладовою? Свою відповідь аргументуйте. Усно поясніть значення вказаного слова.

Діаманти 5 у місячному світлі,

Діаманти в небесах,

Діаманти на деревах,

Діаманти на снігах.

(А. Фет «Знаю я, що ти, малеча...»)

Дана пропозиція не є односкладовою і називною, тому що поширити називну пропозицію можуть лише узгоджені або неузгоджені ухвали (тобто ті другорядні члени, які відносяться до групи підлягає), а в цій пропозиції є другорядний член з обставинним значенням.

Отже, це неповне двоскладове речення з опущеним присудком, а обставини нагадують про його існування.

Діамант5 - дорогоцінний камінь, гранований та шліфований.

Варіант ІІ.

Завдання. Чи є ця пропозиція називним уявлення? Поясніть значення вказаного слова.

Іней5... Він виблискував, переливався на сонці, наче алмаз із заповітної скриньки Діда Мороза.

Ця пропозиція є називним уявлення, тому що, по-перше, називний уявлення передбачає продовження, розвиток тієї теми, яка вже названа, і ми спостерігаємо це в даному прикладі;

по-друге, речення, наступне за називним уявлення, пов'язане з ним ланцюговим зв'язком, у ролі зчіпляючого слова виступає займенник (а ще можуть виступати і повторювані або однокорінні слова, інші мовні засоби);

по-третє, з називним уявленням може поєднуватися риторичне питання чи вигук, і тут це можливо;

нарешті, в кінці називного уявлення можуть стояти різні розділові знаки - багатокрапка, знак оклику, поєднання цих знаків, точка. У цьому прикладі - багатокрапка.

Заповітної 5 - потаємної, свято зберігається.

Варіант ІІІ. .

Завдання. Чи є ця пропозиція називним уявлення?

Усно поясніть значення виділеного слова.

Дрібниця 5. Степ і дали.

Світло місяця на всі кінці.

Ось знову раптом заридали

Розливні бубонці.

(С. Єсенін).

Це називне речення, а не називне уявлення, оскільки останній передбачає обов'язкове продовження, розвиток теми, яка названа, а тут таке не спостерігається.

Мелколесье5 - невеликий ліс.

V. Творча робота

(твір - мініатюра на одну із запропонованих тем

з підбором епіграфу).

Вчитель: «Про зиму писали багато поетів, її зображували на своїх полотнах багато відомих художників.

Вдома ви підготували невеликі поетичні уривки з зимових віршів, що найбільш сподобалися. Послухаймо їх». (Читаються уривки з віршів російських поетів про зиму).

Вчитель: «У нас у класі багато зимових пейзажів: це художні фотографії та репродукції картин відомих художників: І. Шишкіна «Зима», Грабаря «Зимовий пейзаж», К. Юона «Чарівниця-зима». Подивіться, яке пишнота! Царство снігу на репродукції картини Шишкіна: величезні дерева схиляються під його вагою. Кожна гілочка, як кришталева.

А ось ці зимові краєвиди намалювали хлопці та дівчата. І не лише намалювали, а й підібрали до них поетичні рядки. (Демонстрація дитячих малюнків).

Вчитель: "Згадаймо ще зимові пейзажі, які зобразили російські художники". (А. К. Саврасов «Зимовий пейзаж», І. Шишкін «Іней», К. Юон» «Руська зима», Грабар «Лютнева блакить», Л. Бродська «Зимовий ліс» та ін.)

Не оминули своєю увагою зиму і багато відомих композиторів.

Згадайте імена та твори деяких із них.

(Вступ до опери «Ніч перед Різдвом Римського-Корсакова, що дає поетичну замальовку морозного вечора з його застиглою прозорою атмосферою; варіація Феї Зими з балету С. С. Прокоф'єва «Попелюшка», «Пори року» П. І. Чайковського, його ж лірично світла Перша симфонія «Зимові мрії», «Завірюха» Свиридова та ін.).

Вчитель: «За допомогою інтонації, забарвлення звучання різних інструментів в оркестрі можна намалювати в уяві слухача справжню снігову ідилію або бурю, завірюху, хуртовину. Як, наприклад, це зумів зробити композитор-чарівник Петро Ільїн Чайковський. Він написав чудову «снігову» музику. Це балет за казкою німецького письменника Ернста Амадея Гофмана «Лускунчик і Мишачий король».

Уривок із цього музичного твору ми з вами сьогодні й послухаємо. І нехай ця чарівна музика надихне вас у написанні невеликої творчої роботи на одну з тем: «Зимовий пейзаж», «Зимова ніч», «Ліс узимку», «Зимовий вечір», «Зимовий ранок». Підберіть до свого твору епіграф. По можливості більше постарайтеся використати в роботі односкладових речень.

(перевіряється 2-3 роботи)

Отже, якою є роль односкладових речень у художньому тексті? (Робиться висновок).

VI. Робота за картками.

(Визначення виду односкладових речень).

1) Зимові сутінки.

2) Холодно.

3) Зав'южило не на жарт.

4) Снігу намело до самих дахів.

5) Насилу пробираюся вузькою стежкою.

6) Ось і знайомий будинок.

7) На мене тут чекають.

8) Радію привітним особам господарів.

(Учні на маленьких картках, на яких записано їх прізвище, записують вид односкладових пропозицій, що диктуються вчителем. Один із учнів працює на переносній дошці. При перевірці з поясненням учні обмінюються картками, перевіряючи один одного та виставляючи оцінки.) Працюючого у переносної дошки оцінює учитель .

Ф. І. учня.

1) називне

2) безособове

3) безособове

4) безособове

5) безумовно-особисте

6) називне

7) невизначено-особисте

8) безумовно-особисте

VII. Підсумок уроку, домашнє завдання.

Вчитель: «Ми сьогодні повторили відомості про односкладові пропозиції, з'ясували їхню роль у художньому тексті». (Виставлення оцінок за урок.)

Завдання додому: скласти картку на тему «Односкладові пропозиції» для кабінету російської мови та літератури, відповідно її оформити.

Мати! глянь з віконця -

Знати, вчора недарма кішка

Вмивала ніс:

Бруду немає, весь двір одягнуло,

Посвітліло, побіліло -

Мабуть, є мороз.

Не колючий, світло-синій

По гілках розвішаний іней -

Подивися хоч ти!

Немов хтось тароватий,

Свіжою, білою, пухкою ватою

Все прибрав кущі.

Тепер уже не буде суперечки:

За санки, та й у гору

Весело бігти!

Щоправда, мамо? Не відмовиш,

А сама, мабуть, скажеш:

"Ну, швидше гуляти!"

Зимовий ранок

Мороз і сонце день чудовий!

Ще ти дрімаєш, друже чарівний,-

Пора, красуне, прокинься:

Отркрой зімкнуті нею погляди

Назустріч північній Аврори,

Зіркою півночі прийди!

Вечір, ти пам'ятаєш, завірюха злилася,

На каламутному небі імла носилася;

Місяць, як бліда пляма,

Крізь хмари похмурі жовтіли,

І ти сумна сиділа

А нині... подивися у вікно:

Під блакитними небесами

Чудовими килимами,

Блискаючи на сонці, сніг лежить;

Прозорий ліс один чорніє,

І ялина крізь іній зеленіє,

І річка під льодом блищить.

Вся кімната бурштиновим блиском

Осяяна. Веселим тріском

Тріщить затоплена піч.

Приємно думати біля лежанки.

Але знаєш: чи не наказувати в санки

Кобилку буру заборонити?

Ковза по ранковому снігу,

Друг милий, віддамося бігу

Нетерплячого коня

І відвідаємо поля порожні,

Ліси, нещодавно такі густі,

І берег, милий для мене.

Їду. Тихо. Чути дзвони

Під копитом на снігу,

Тільки сірі ворони

Розшумілися на лузі.

Зачарований невидимкою,

Дрімає ліс під казку сну,

Немов білою косинкою

Пов'язалася сосна.

Нахилилася, як старенька,

Оперлася на клюку,

А під самою маківкою

Довбає дятел на суку.

Скаче кінь, простору багато,

Валить сніг і стеле шаль.

Нескінченна дорога

Тікає стрічкою в далечінь.

Перший сніг

Зимовим холодом пахло

На поля та на ліси.

Яскравим пурпуром зажглися

Перед заходом сонця небеса.

Вночі буря вирувала,

А на світанку на село,

На ставки, на сад пустельний

Першим снігом понесло.

І сьогодні над широкою

Білою скатертиною полів

Ми попрощалися із запізнілою

Низкою гусей.

Скрип кроків по вулицях білих...

ТИП УРОКУ:узагальнююче повторення на тему.

МЕТА:поспостерігати, простежити, з'ясувати, як «працюють» односкладові речення у тексті, як допомагають створювати художній образ.

(Мета у схемі)

ЗАДАЧІ (слайд 3):

  1. проаналізувати функцію односкладових речень (ОП);
  2. проаналізувати будову та структурні ознаки;
  3. формувати вміння знаходити ці конструкції, надавати їх, відрізняти від інших конструкцій;
  4. вивчати вміння замінювати ВП синонімічні конструкції;
  5. враховувати стиль і тип мови за умови вживання ВП;
  6. правильно ставити розділові знаки в складному реченні, до складу якого входить ВП.

Устаткування: комп'ютер, мультимедійний проектор, слайдова презентації.

Вчитися гарного, спокійного, інтелігентного мовлення треба довго і уважно – прислухатися, запам'ятовуючи, помічаючи, читаючи та вивчаючи. Наша мова – найважливіша частина як нашої поведінки, а й нашої особистості, наших душі, розуму, нашої здатності не піддаватися впливам середовища, якщо вона «затягує».
Д.С.Лихачов. "Як говорити?" (слайд 4)

ХІД УРОКУ

I. Вступне слово вчителя

(Тема, завдання, епіграф уроку). Як ви розумієте слова Д.С.Лихачова? Оформлення зошитів.

ІІ. Повторення

Індивідуальні завдання:

  1. два учні готуються до розповіді про ОП (з використанням комп'ютера). (Слайд 5-8)
    Клас прорецензує їхню відповідь на підставі наступних критеріїв: повнота знань, мовленнєве оформлення, якість наведених прикладів.
  2. Словникова робота. Із чим у вас асоціюється слово «культура»? Запишіть слова, які ви згадуєте у зв'язку з цим словом (клас диктує, один учень записує на дошці).

ІІІ. Робота з теми уроку. Тренувальні вправи.

1. Аналіз поетичного тексту. (слайд 9)

Спишіть текст (вірш І.А. Буніна «Їдемо бором, чорними лісами»)

  1. Їдемо бором, чорними лісами.
  2. Ось гора, піщаний спуск у долину.
  3. Вечірніє.
  4. На горі над нами
    Ліс щетинить нову вершину.
  5. І темним - темно в тій новій часті,
    Де знову ховається дорога.
  6. І ворожий мій ямщик мовчить.
  7. І надія в серці лише на бога.

Визначте головні члени речень. Вкажіть, що вони виражені.

Чи всі типи односкладових речень зустрілися у тексті? Запишіть номер ОП та його тип.

Які тема та ідея вірша?

Які мистецькі засоби використовує поет?

Поясніть орфограми у особистих закінченнях дієслів.

2. Аналіз мініатюр В.П. Астаф'єва.

Коротке слово вчителя про «Затіс» Астаф'єва.

«Затеси» – це короткі розповіді – спогади, роздуми про життя, про природу, про кохання, побутові замальовки. Вони звучить пристрасний заклик письменника до відповідальності людини за все, що відбувається на землі та в його особистому житті. (слайд 10)

Що ж таке зате?

Сьогодні ми з вами постараємося побачити, відчути, як вдається «творити чудеса» великим письменником, простежимо, які Астаф'єва «працюють» односкладові пропозиції.

Прочитайте мініатюри «Мелодія» та «Межа». (слайд 11)

Чи зустрілися у мініатюрах ВП? Які переважають?

Яка роль названих речень у цих текстах?

Зверніть увагу, як у 2-му тексті відчутно передано людський біль таким коротким словом: межа. І це лише називна пропозиція.

Як ви вважаєте, чи можуть бути називні пропозиції негативними? Які пропозиції відповідають називним у минулому та майбутньому часі?

Чому у першому тексті використані поширені називні пропозиції?

IV. Перевірка розуміння найбільш складного матеріалу: безособових речень, вміння виробляти синонімічну заміну двоскладових речень односоставними безособовими. Розбір присудка.

Переробіть диктовані пропозиції в безособові та запишіть їх. Підкресліть присудок і зробіть синтаксичний аналіз 2 з них.

  1. Осінній ліс був порожнім і голим.
  2. Усі веселі, всі радісні.
  3. Ліс пахне вогкістю.

V. Діагностична перевірка розуміння всієї теми. "Перевір себе". (слайд 12)

VI. Творча робота. (слайд 13)

1. Слово вчителя про молодіжний сленг.Зіставлення вірша в прозі І.С.Тургенєва «Російська мова» та анекдота «Коли типу кумарить, коли, в натурі, рве вежу від гнаних глюків про те, який, млинець, на хазі напруж, - ти мені один у кайф, крутий, пацанський, відпадний, чисто російський базар!

Який із цих висловлювань вам подобається і чому? Чим вони відрізняються? Який із них передає почуття автора?

2. Завдання:Написати твір - мініатюру з використанням всіх типів ГП, де це можливо:

  1. у межах літературної мови;
  2. у межах сленгу;
  3. побудувати фрагмент, подібний до цього. Тема – ніч.

Перевірка.

Тест (слайд 14)

VII.Підбиття підсумків.

Чи досягли мети уроку, чи виконані всі завдання?

Яка роль ВП у мові?

Література

  1. Г.Р.Старовойтова «Уроки російської у 7 класі» - М., Просвітництво – 1989г.
  2. В.П.Астаф'єв. Мініатюри.
  3. Матеріал додатку "Російська мова" до газети "Перше вересня".
  4. Авторська технологія презентації до уроку.

Односкладові пропозиції- Речення з одним головним членом тільки присудком або тільки підлягає: Тиша. Світає. На вулиці немає нікого. У односкладовому реченні лише один головний член, і його не можна назвати ні таким, що підлягає, ні присудком. Це головний член речення.

Односкладові пропозиції можуть бути поширеними та нерозповсюдженими залежно від того, чи пояснюється головний член додатковими словами чи ні. Односкладові речення бувають двох видів: дієслівні та субстантивні.

Дієслова односкладова пропозиція.Відмінна особливість дієслівних односкладових речень – безсуб'єктність: у них не представлений суб'єкт дії, тому дія сприймається як незалежне. Така односкладова пропозиція включає в себе відмінну форму дієслова як допоміжне дієслово або дієслова-зв'язки, або є тільки таким дієсловом: Ідеш додому?; За вікном співають; Його не проведеш; Йому було весело; Тут не пройти.Дієслові односкладові речення поділяються на:

    безперечно-особисті;

    невизначено особисті;

    узагальнено-особисті;

    безособові;

Виразно-особисті пропозиції- односкладові пропозиції, що позначають дії чи стани безпосередніх учасників мови - розмовляючого чи співрозмовника. Сказаное (головний член) у яких виражається формою 1-го чи 2-го особи дієслів однини чи множини.

Категорія особи є у теперішньому та майбутньому часі дійсного способу та у наказовому способі. Відповідно присудок у певно-особистих пропозиціях може бути виражено наступними формами: розкажу, розкажеш, розкажемо, розкажіть, розкажи, розкажіть, давай(ті) розкажемо; іду, ідеш, ідемо, йдете, йтиму, будеш йти, йтимемо, йтимете, йди, йдіть, давай(ті) йти.

Знаю, вийдеш надвечір за кільце доріг, сядемо в копиці свіжі під сусідній стог. (С. Єсенін);

У глибині сибірських руд зберігайте горде терпіння. (А. Пушкін).

Ці пропозиції за своїм значенням дуже близькі до двоскладових речень. Майже завжди відповідну інформацію можна передати двоскладовою пропозицією, підставивши в пропозицію належне я, ти, ми чи ви.

Невизначено-особисті пропозиції- це односкладові речення, що позначають дію чи стан невизначеної особи; діяч у граматичній основі не названий, хоч і мислиться особисто, але акцент зроблено на дії.

У ролі головного члена таких пропозицій виступає форма третьої особи множини (теперішнього та майбутнього часу, дійсного способу і наказового способу) або форми множини (дієслів минулого часу і умовного способу або прикметників): кажуть, говоритимуть, говорили, нехай кажуть, говорили б; (Ім) задоволені; (Йому) раді.

Наприклад:

На селі подейкують, ніби вона зовсім не родичка... (Н. Гоголь);

По вулицях слона водили... (І. Крилов);

І нехай кажуть, та хай кажуть, але – ні, ніхто не гине дарма… (В. Висоцький);

Це нічого, що ми поети, аби тільки читали нас і співали. (Л. Ошанін).

Форма 3-ї особи множини дієслова-присудка не містить інформації ні про кількість діячів, ні про ступінь їх популярності. Тому ця форма може виражати: 1) групу осіб: У школі активно вирішують проблему успішності; 2) одна особа: Мені принесли цю книгу; 3) і одну особу, і групу осіб: Мене чекають; 4) особа відома та невідома: Десь далеко кричать; На іспиті мені поставили п'ять.

Невизначено-особисті пропозиції найчастіше мають у собі другорядні члени, тобто. невизначено-особисті пропозиції, як правило, поширені. У складі невизначено-особистих пропозицій використовуються дві групи другорядних членів: 1) Обставини місця та часу, які зазвичай побічно характеризують діяча: У залі співали. У сусідньому класі галасують. У юності часто прагнуть комусь наслідувати (А. Фадєєв); Ці розповсюджувачі зазвичай побічно характеризують діяча, позначаючи місце та час, пов'язані з діяльністю людини. 2) Прямі та непрямі доповнення, винесені на початок речення: Нас запросили до кімнати; Йому тут раді; Нині його приведуть сюди (М. Горький).

Узагальнено-особисті пропозиції- це односкладові речення, в яких дієслово-присудок позначає дію, яка виконує широке, узагальнене коло осіб.

Дієслово-присудок в узагальнено-особистому реченні стоїть у тій же формі, що і в певно-особистих та невизначено-особистих реченнях. Яскравим прикладом є прислів'я.

Без праці не виловиш і рибку із ставка.

Зробив справу гуляй сміливо.

Ніколи не знаєш, де знайдеш справжнє слово. (Пауст.)

Узагальнено-особисті пропозиції вживаються в тих випадках, коли важливо назвати саму дію, а не осіб, які її виробляють. Узагальнено-особисті пропозиції – пропозиції, в яких дія поза часами, відноситься до будь-якої, будь-якої особи, до групи осіб. Поширені у прислів'ях, приказках, афоризмах.

Певно-особисті та невизначено-особисті пропозиції можуть мати узагальнене значення, тобто дія, про яку йдеться у реченні, відноситься до всіх осіб взагалі.

Безособові пропозиції- це односкладові пропозиції, в яких йдеться про дію або стан, що виникає та існує незалежно від виробника дії або носія стану.

Особливістю граматичного значення безособових речень є значення стихійності, мимовільності дії, що виражається, або стану. Воно проявляється у різних випадках, коли виражається: дія ( Човен зносить до берега); стан людини або тварини ( Мені не спалося; Йому холодно); стан навколишнього середовища ( Темніє; Тягне свіжістю); стан справ ( Погано з кадрами; Не можна відкладати експерименти) і т. д. За висловом Д. Е. Розенталя, безособовим реченням властивий «відтінок пасивності, інертності».

За шкільною класифікацією, до безособових також відносять інфінітивні пропозиції (тобто пропозиції з головним членом-присудком, вираженим незалежним інфінітивом).

Головний член може бути виражений:

Формою 3-ї особи однини безособового або особистого дієслова: Світає! Пахне весною крізь шибки (Л. Мей);

Формою середнього роду: Замело тебе, щастя, снігами, віднесло на століття тому, затоптало тебе чоботями солдатів, що відступають у вічність (Г. Іванов); Забракло хліба навіть до святок (О. Чехов);

Словом ні(У минулому часі йому відповідає форма середнього роду не було, а в майбутньому - форма 3-ї особи однини - не буде): І раптом свідомість кине мені у відповідь, що вас покірніше не було і немає (Н. Гумільов).

Поєднання слова категорії стану (з модальним значенням) з інфінітивом (складене дієслівне присудок): Коли знаєш, що не можна сміятися, тоді - тоді саме й опановує тобою цей струсаючий, болісний сміх (А. Купрін); Пора вставати: сьома година (А. Пушкін);

Коротким пасивним дієприкметником середнього роду (складне іменне присудок): Чудово влаштовано на нашому світі! (Н. Гоголь); У мене не прибрано!.. (О. Чехов);

Інфінітивом: Вам не бачити таких боїв (М. Лермонтов); Ну як не порадувати рідному чоловічку? (А. Грибоєдов); Довго співати та дзвеніти пурге (С. Єсенін).

Субстантивна односкладова пропозиція.Головний член виражений формою іменника. Субстантивні пропозиції не просто бездієльні, у яких дію навіть передбачається. Залежно від змісту субстантивні речення поділяють на:

    номінативні;

    генітивні.

    називні.

Номінативні пропозиціїстверджують буття предмета у часі: Ніч. вулиця. Ліхтар. Аптека. (Блок А.А.).

Генітивні пропозиції, Крім буттєвості і теперішнього часу, мають значення надмірності, посилене емоційним забарвленням. Генітивні пропозиції можуть бути поширеними: Злато, злато, скільки через тебе зло! (Островський О.М.)

Називні- Це один з типів односкладових речень, форма головного члена в яких має подібність у вираженні з підлягає.

Головний член називних речень виражений формою називного відмінка іменника і словосполученням, яке включає називний відмінок. У принципі можливе і використання займенника, зазвичай, у розмовної промови: "От і я!" - сказала Аріель, впливаючи у вітальню. Використання незалежного називного відмінка можливе в цих реченнях, тому що їх сенс - повідомлення про буття, наявність, існування предмета або явища. Отже, передбачається лише один граматичний час – сьогодення.

Типи називних речень

Називні буттєвіконстатують факт існування предмета. Підлягає виражене називним відмінком будь-якої іменної частини мови: Мама, каша, кішка, ложка, книжка, яскрава обкладинка.

Називні вказівнівказують на предмет. У граматичній основі крім того, що підлягає, вираженого називним відмінком будь-якого імені, з'являються вказівні частинки ВОТ або ВОН: Ось вам софа, розкиньтесь на спокій (Гр.).

Оціночно-називніоцінюють предмет з погляду того, хто говорить. У граматичній основі крім підлягає, вираженого називним відмінком будь-якого імені, з'являються різні експресивно-емоційні частинки: Та й нічка! Ось тобі, бабуся та Юр'єв день.

Бажано-називнівисловлюють сильне бажання чогось. У граматичній основі крім підлягає, вираженого називним відмінком будь-якого імені, з'являються частки ТІЛЬКИ Б, ЛИШЕ Б, ЯКБ: Аби не контрольна.

Неповнимназивається пропозиція, що відрізняється неповнотою граматичної структури внаслідок пропуску тих чи інших формально необхідних членів (головних чи другорядних), які і без називання зрозумілі з контексту чи обстановки.

Неповнота граматичної структури таких речень не заважає їм служити цілям спілкування, оскільки пропуск тих чи інших членів не порушує смислової закінченості та визначеності цих речень.

У цьому відношенні неповні пропозиції відрізняються від пропозицій недомовлених, які є перерваними з тих чи інших причин висловлюваннями, наприклад: Хоч постривай, Калініна, а що, якщо... Ні, так це не вийде...(Б. Пол.); - Я ж, мамо. Хіба я... Люди ж кажуть, що вона...(Б. Пол.).

Співвіднесеність з повними реченнями виявляється наявністю в таких реченнях слів, що зберігають граматичні функції та форми, властиві їм у повних реченнях. Саме вони вказують на «порожні» позиції опущених членів речення. Неповні пропозиції особливо уживані у розмовних стилях мови, вони широко використовуються у художній літературі як із передачі діалогу, і у описі.

Типи неповних речень. Неповні пропозиції поділяються на контекстуальні та ситуативні. Контекстуальниминазиваються неповні речення з неназваними членами речення, які були згадані в контексті: у найближчих реченнях або в тому ж реченні (якщо воно складне).

Серед контекстуальних пропозицій виділяються:

    Прості пропозиції з неназваними головними або другорядними членами (окремо чи групами). Відсутність підлягає:

- Стривай, ти хто? - здивувався Куров.

- Ростислав Соколов, - відрекомендувався хлопчик і навіть вклонився у своїй(Б. Пол.).

Відсутність присудка:

- Ти покинув дружину, Миколо?

- Ні,вона мене(Шол.).

Відсутність підлягає і присудка:

– Булочник Коновалов тут працює?

- Тут!- відповів я їй(М. Р.).

Відсутність присудка та обставини: Калинич стояв ближче до природи.Хор ж - до людей, до суспільства(Т.).

Відсутність присудка та доповнення: Хто на нього чекав?Порожня, незатишна кімната(Б. Пол.).

Відсутність другорядного члена пропозиції (доповнення, обставини) за наявності ухвали, що відноситься до відсутнього члена: Мати засунула батькові моркву, а рукавички дати забула.Я простяг батькові свої(С. Бар.).

    Складні речення з неназваною головною чи придатковою частиною.

- Ну, де ж твої Ближні Млини? – А це тобі що? Скажеш, не млина? – Де? - Що означає, де? Тут. - Де ж тут? -Де ми йдемо(Кат.). В останній пропозиції не названо головну частину.

    Неповні пропозиції, що становлять частину складної пропозиції з неназваним членом, що є в іншій частині складної пропозиції.

У складносурядному реченні: В одній руці він тримав вудку,а в іншій - кукан з рибкою(Сол.). У другій частині складної пропозиції не названо головних членів, що є в першій частині.

У складнопідрядному реченні: Лопахін стрибнув в окоп і,коли підняв голову, побачив, як провідний літак, безглуздо завалившись на крило, одягнувся чорним димом і став косо падати(Шол.). У придатковій частині пропозиції колись підняв голову не назване підлягає, загальне з головною частиною.

У безсоюзному складному реченні: Так і їдемо:по рівному місцю - на возі, у гору - пішки, а під гору - так з підтюпцем(Сол.). У пояснювальній частині складної пропозиції не названо присудок, згадане в частині, що пояснюється.

Ситуативниминазиваються неповні речення з неназваними членами, які зрозумілі із ситуації, підказані обстановкою. Наприклад: Якось, за північ, він постукав у двері до Журавушки. Вона відкинула гачок...Можна, можливо?- запитав він тремтячим голосом(М. Алексєєв).

Зрідка десь ухало. Зважаючи на все, не близько.

- Утихомирилися, - миролюбно сказав мій сусід(С. Бар.). Поки я чекав своєї черги, за моєю спиною почали прокручувати друкарські машини. На них сьогодні працювали самі жінки.

- Я за вами!- попередив я і побіг до своєї машини(С. Бар.).

Неповні пропозиції особливо типові для діалогічного мовлення, що являє собою поєднання реплік або єдність запитань та відповідей. Особливість діалогічних речень визначається тим, що в мовленні як додаткові компоненти, поряд зі словами, виступають і позамовні фактори: жести, міміка, ситуація. У таких реченнях називаються ті слова, без яких думка стає незрозумілою.

Серед діалогічних речень розрізняються пропозиції-репліки та пропозиції-відповіді на питання.

Пропозиції-реплікиявляють собою ланки в загальному ланцюзі реплік, що змінюють один одного. У репліці діалогу, зазвичай, використовуються ті члени речення, які додають щось нове до повідомлення, і повторюються члени речення, вже згадані говорящим, причому репліки, початківці діалог, зазвичай повніші за складом, ніж наступні. Наприклад:

- На перев'язку йди.

- Уб'ють...

- Повзком.

- Все одно не врятуєшся(Нов.-Пр.).

Пропозиції-відповідірізняться залежно від характеру питання. Вони можуть бути відповідями на питання, в якому виділяється той чи інший член речення:

- Що у вас у вузлі, орли?

- Раки, - відповів неохоче високий.

- Ого! Де ви їх дістали?

- Біля греблі(Шол.).

Можуть бути відповідями на запитання, що потребує підтвердження чи заперечення сказаного:

- У тебе є баба?

- Ніяк немає.

- А матка?

- Є(Нов.-Пр.).

Можуть бути відповідями на запитання із запропонованими варіантами відповідей:

- Чого не пробували - вудити чи любити?

- Перше(М. Р.).

І, нарешті, відповідями у формі зустрічного питання зі значенням утвердження:

- Чим же ви будете жити?

- А голова, а руки на що?(М. Р.).

- Скажи, Степане, ви одружилися з кохання? - Запитала Маша.

- Яке у нас у селі кохання? - відповів Степан і посміхнувся.(Ч.).

Включайся в дискусію
Читайте також
Які знаки зодіаку підходять один одному у коханні - гороскоп сумісності
Як склалася доля переможниць шоу
Весілля не дочекалися: як живуть фіналістки всіх сезонів «Холостяка Максим Черняєв та марія дрігола